Wczasy nad Bałtykiem, wypad w polskie góry albo wycieczka na Mazury – to najczęstsze sposoby spędzania wakacji przez Polaków w naszym kraju. Jednak Polska to nie tylko morze czy góry, to także wiele pięknych miejsc, które, choć są mniej popularne, zachwycają widokami. Sprawdź, jakie miejsca warto zwiedzieć kamperem w Polsce i zaplanuj swój odpoczynek.
Szlak Orlich Gniazd – podróż pod znakiem historii
O królu Kazimierzu Wielkim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Jednak to nie jedyna jego zasługa. Przyczynił się on również do wzmocnienia obrony kraju, budując wiele zamków i warowni. W taki właśnie sposób powstał Szlak Orlich Gniazd – szlak, który liczy w sumie 163,9 km i wytyczony jest przez dwa województwa: małopolskie i śląskie. Na trasie, która biegnie od Krakowa aż do Częstochowy, zlokalizowanych jest 12 zamków oraz też malowniczych ruin.
W jaki sposób wyznaczyć trasę kamperem?
Podróż kamperem możesz zacząć w Częstochowie, zwiedzając Sanktuarium NMP na Jasnej Górze (jest to jeden z najważniejszych punktów maryjnych w całej Europie). Następnie udaj się do Olsztyna – tam znajduje się przepiękny zamek, który powstał w drugiej połowie XIII wieku. Kolejnym, wartym uwagi przystankiem jest zamek i rezerwat „Ostrężnik”. Niestety, zamek, a raczej ruina, która z niego została, bardzo łatwo jest przegapić. Jednak mimo tego, że z budowli niewiele zostało, warto zwiedzić pozostałości oraz leśny rezerwat o tej samej nazwie.
Dalszy ciąg zwiedzania zamków możesz kontynuować od odwiedzenia zamku w Mirowie, a później w Bobolicach. Kolejny na liście jest zamek w Zamek „Bąkowiec”. Ze Skarżyc udaj się w stronę Podzamcza – tam mieści się Gród na Górze Birów. Jest to perełka dla wszystkich miłośników historii, którzy w zrekonstruowanym grodzie mogą obejrzeć wystawy tematyczne oraz poczuć klimat średniowiecznych czasów. Będąc w Podzamczu nie zapomnij o zwiedzeniu Zamku Ogrodzieniec, budowli, która sięga czasów Bolesława Krzywoustego. Następnie udaj się do Smolenia, tam mieści się zamek Pilcza oraz rezerwat przyrody.
To jednak nie koniec trasy. Jadąc w kierunku Krakowa, który jest końcowym celem Szlaku Orlich Gniazd, odwiedź zamki w Bydlinie, Rabsztynie oraz zamek Pieskowa Skała. Kolejnym punktem Twojej wycieczki może być zamek w Ojcowie, który wzniósł Kazimierz Wielki. Z Ojcowa udaj się do Korzkwi, tam znajduje się kolejny zamek, który powstał w II połowie XIV wieku. Z tej miejscowości udaj się do Krakowa, tam znajduje się Wawel – jeden z najważniejszych zamków, który znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ten piękny zamek przez długie lata służył jako siedziba największych władców polskich (rezydował tu Kazimierz Wielki, Zygmunt Stary oraz królowa Bona). Teraz Wawel spełnia rolę muzeum oraz skarbnicy pamiątek narodowych.
Dla tych, którzy chcą połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem
Jeśli nie jesteś miłośnikiem historii i marzysz o wakacjach, w których będziesz mógł połączyć odpoczynek nad jeziorem ze zwiedzaniem, to na pewno przypadnie Ci do gustu nasza druga propozycja. Trasa rozpoczyna się w woj. mazowieckim w gminie Łąck. Znajduje się tam Jezioro Zdworskie i parę ośrodków wypoczynkowo-szkoleniowych – Magdalena, Zacisze Bis i Relax (w jednym z nich jest nawet pole namiotowo-caravaningowe, idealne, gdy decydujesz się na wynajem kampera lub jazdę własnym pojazdem). Niedaleko Płocka znajdują się też inne przyjazne kąpieliska, m in. Jezioro Sobótka czy Soczewka.
Po kilku dniach spędzonych nad Jeziorem Zdworskim udaj się w stronę Wrocławka (trasa to ok. 58 km). To przepiękne miasto ma wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Możesz tam zobaczyć nie tylko interesujące muzea i galerie, ale też wybrać się do Centrum Kultury Browaru B., w którym zawsze wiele dzieje się. Poza tym we Wrocławku można aktywnie spędzić czas. Miłośnicy pieszych lub rowerowych wycieczek (kamperem bez problemu można zabrać parę rowerów) mogą wybrać jeden ze szklaków turystycznych.
Po zwiedzeniu Wrocławka, czas udać się do Ciechocinka (ok. 44 km). To miasto w województwie kujawsko-pomorskim ma charakter uzdrowiskowy. Do atrakcji tego miasta wlicza się m in.: pijalnię wód mineralnych, Park Tężniowy, Tężnie czy Warzelnię Soli. Warto też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy oryginalnej fontannie o nazwie „Jaś i Małgosia”.
Ostatnim punktem naszej trasy jest przepiękny Toruń, który od Ciechocinka znajduje się ok. 25 km. Miasto Mikołaja Kopernika nie tylko zachęca do zwiedzenia miejsc związanych ze słynnym polskim astronomem (Dom i Pomnik Mikołaja Kopernika), ale też znajdują się tam interesujące Kościoły, Krzywa Wieża czy Zamki (Zamek Dybowski czy Ruiny Zamku Krzyżackiego) . Standardowym punktem programu jest, oczywiście, zatrzymanie się jednej z cukierni i spróbowanie przysmaku tego miasta – toruńskich pierniczków.